חלבון CFTR פגום

לאנשים הלוקים ב-CF יש חלבוני  CFTR שאינם מתפקדים כראוי

למרות שאנו מכירים יותר מ -2,000 מוטציות שונות בגן CFTR*, רק 242 ממוטציות אלו גורמות ל-CF ורובן נדירות ביותר1. אם בשני העותקים של הגן CFTR שירשת מהורייך ישנה מוטציה שיכולה לגרום ל-CF, הגוף שלך מייצר (חלבוני) תעלות CFTR פגומות 1.

בהתאם לסוג המוטציה, הדבר עלול להוביל למספר נמוך של חלבוני CFTR על קרום התא, חלבוני CFTR שאינם מתפקדים כראוי, או לשניהם.

כאשר חלבוני CFTR אינם מתפקדים כראוי, התעלות לא נשארות פתוחות למשך מספיק זמן, לא נפתחות לעתים קרובות מספיק או שהם בעלי מפתח צר מידי3.

כאשר ישנם מעט מדי חלבוני CFTR על קרום התא, הדבר נובע מקיומן של מוטציות גנטיות שגורמות להנחיות הבנייה של CFTR להתבצע בצורה לקויה, או להתפרש בצורה לקויה על ידי חלקי התא הבונים את חלבון ה-CFTR. מוטציות אחרות עלולות לגרום לייצור חלבונים פגומים שיושמדו על ידי התא לפני הגעתם אל קרום התא או לחלבונים שאינם יציבים ומוסרים לאחר זמן קצר מקרום התא 3.

מעט מדי חלבוני CFTR:

חלבוני CFTR שאינם מתפקדים כראוי:

 

קיומם של חלבוני CFTR מעטים מדי על קרום התא, או חלבוני CFTR שאינם מתפקדים כראוי משמעו שמים ומולקולות כגון יוני כלוריד לא מסוגלות לנוע בחופשיות אל תוך התא והחוצה ממנו; מצב שעלול להוביל בסופו של דבר לקבלת ריר סמיך ודביק בריאות ובחלקים אחרים של הגוף. מצב זה עלול לשבש את תפקודם של איברים שונים ולגרום לתסמינים של CF [קישור לדף הבית של אתר התדמית > סימפטום > ריאות].3

למוטציות שונות יש השפעות שונות על תפקוד חלבון התעלה CFTR‏.4

 

*CFTR = וסת מוליכות טרנסממברנלית הגורם ל-CF

References

1. US CF Foundation, Johns Hopkins University, The Hospital for Sick Children. The Clinical and Functional Translation of CFTR (CFTR2). Available from: http://www.cftr2.org/files/CFTR2_13August2015.pdf. Accessed June 2016.

2. Orenstein DM. Cystic Fibrosis: A Guide for Patient and Family. 3rd ed. Philadelphia, PA: Lippincott Williams & Wilkins; 2004.

3. Derichs N. Targeting a genetic defect: cystic fibrosis transmembrane conductance regulator modulators in cystic fibrosis. European Respiratory Review 2013; 22(127): 58 ̶ 65.

4. Welsh MJ, Ramsey BW, Accurso F, Cutting GR. Cystic fibrosis: membrane transport disorders. In: Valle D, Beaudet A, Vogelstein B, et al. eds. The Online Metabolic & Molecular Bases of Inherited Disease. The McGraw-Hill Companies Inc; 2004: part 21, chap 201. www.ommbid.com.

 
סגור

Close

To access the Healthcare Professionals' section you must verify your professional status using OneKey Web Authentication.

Press continue to use your existing OneKey account or register for a new OneKey user account.

Link to website terms and conditions