Sleep-and-travel-Page-Header-Image

שינה ונסיעות

חשוב לשקול כיצד שינה ונסיעות יכולים להשפיע על השגרה היומית

 

שינה

שינה היא חיונית לבריאות הכללית ולאיכות החיים, אך חולי CF רבים חווים איכות שינה ירודה או הפרעות שינה. ישנם גורמים רבים שעשויים להשפיע על איכות השינה אצל אנשים הלוקים ב-CF, כולל שיעול, תרופות מסוימות ומאמץ מוגבר בנשימה.1

הפרעות בשינה והיפוקסיה לילית (אספקת חמצן מופחתת בשל דום נשימה בשינה) הן שכיחות אצל אנשים הלוקים ב-CF, ובמקרים מסוימים, טיפול בחמצן עשוי להידרש.2    אם אתם מתקשים לישון או מבחינים בשינוי בהרגלי השינה שלכם, אנא פנו לרופא המטפל שלכם לקבלת ייעוץ.

 

לינה בשעות מאוחרות ומחוץ לבית

אם אתם מתארחים מחוץ לבית, זכרו לקחת מספיק תרופות איתכם למשך הזמן בו תשהו מחוץ לבית. אם אתם מתכננים לישון עד מאוחר בסופי שבוע או בחגים יש לתכנן את הזמן בו תוכלו לקחת את הטיפול שלכם, כך שלא תפספסו מינון.

 

נסיעות

בכל פעם שאתם מתכננים להיות מחוץ לבית, הקפידו להיערך מראש, כך שיהיו לכם כל התרופות שתצטרכו.

לפני יציאה לחופשות ארוכות יותר, ובמיוחד  לקראת נסיעה לחו"ל, יהיה זה רעיון טוב לתכנן בהתאם את תכנית הטיפול בעזרת הרופא המטפל שלכם.

אם ידוע לכם כי תשהו מחוץ לבית:

 • הצטיידו בכמות תרופות וציוד שתספיק למספר ימים, למשל כמה טבליות נוספות או מסיכות נבולייזר (nebuliser).
 • שקלו הצטיידות בטבליות נוספות בנפרד רק למקרה  שתאבדו או תשכחו היכן הנחתם את אריזת הטבליות.
 • הכינו מראש חטיפים המכילים שומן   למהלך  הנסיעה. הם יכולים להיות גם חטיפים בריאים כגון קומץ קטן של אגוזים או זרעים.
 • יידעו אנשים אחרים על הנסיעה, והשאירו להם את פרטיי הקשר של הרופא המטפל שלכם או האחות למקרה שתצטרכו לשאול לעצתם.

 

נסיעות לחו"ל

החיים עם CF לא צריכים לעצור אותך מלטייל בחו"ל, פשוט נדרש תכנון מראש.

זכרו לדבר עם הרופא המטפל או האחות על כל נסיעה שאתם מתכננים. הם יוכלו לייעץ על מרפאות ושירותי בריאות הזמינים קרוב ליעד שלכם, ועל כל השיקולים הבריאותיים הייחודיים לכל מדינה.

הכנת המסמכים שלכם

לפני הנסיעה, ודאו כי יש לכם את כל המסמכים הדרושים לאימות מרשמי התרופות שלכם והאישור שלכם לנסוע עם תרופות אלה, בנוסף מסמכים שיאפשרו לכם גישה לטיפול רפואי ביעד שלכם.

אלה עשויים לכלול:3

 • דו"ח רפואי מפורט ופנקס חיסונים (באנגלית).
 • תעודת מכס המראה כי מותר לכם לנסוע עם תרופות, מחטים ומיכל חמצן (בהתאם לצרכים שלכם). מכתב מהרופא מטפל שלכם המסביר אילו תרופות נדרשות לכם ובאילו כמויות משוערות, יכול להיות שימושי.
 • פרטים על פוליסת הביטוח שלכם כולל פרטי איש קשר לשעת חירום.
 • פרטי הקשר של צוות הרפואי שלכם בארץ.
 • פרטי קשר של מרפאת CF או בית החולים מאובזר היטב הנמצא ביעד שלכם.
 • פרטי קשר של איגוד המטופלים המקומי (אם יש כזה).

 

במהלך נסיעה

יש מגוון רחב של גורמים שיש לקחת בחשבון בעת נסיעה לחו"ל, החל מסיכוני זיהום בשל הנסיעה במטוס, ועד לדרישות להובלה בטוחה של התרופות שלכם, מעבר בין איזורי האקלים והיקף מתקני הטיפול המקומיים לחולי CF.‏3   לגבי כל הנושאים האלה יש להיוועץ עם צוות הרפואי שלכם לפני היציאה.

אם אתם טסים יהיה זה רעיון טוב ליידע את חברת התעופה על הצרכים המיוחדים שלכם לפניי מועד הטיסה, באופן אידיאלי בזמן הזמנת הכרטיסים ופעם נוספת מספר ימים לפני הטיסה. על חברת התעופה לספק לכם את התמיכה לה אתם זקוקים על מנת לעלות על המטוס בבטחה, ולדאוג לנוחיותכם לאורך הטיסה. אם אתם נוסעים עם מיכל חמצן, ייתכן כי תצטרכו להסדיר את הנושא באופן מיוחד.3

אם אתם נוסעים עם תרופות עדיף לשאת אותם בתיק איתו תעלו למטוס. אם הדבר אינו מתאפשר, רצוי לשאת עליכם כמות המספיקה לשבוע אחד, במקרה של אבדן המזוודה.3

רפרנס

 1. Jankelowitz L, Reid K, Wolfe L et al. Cystic Fibrosis Patients Have Poor Sleep Quality Despite Normal Sleep Latency and Efficiency. Chest. 2005;127(5):1593-1599.

 2. De Castro-Silva C, De Bruin VMS, Cavalcante AGM, et al. Nocturnal Hypoxia and Sleep Disturbances in Cystic Fibrosis. Pediatric Pulmonology. 2009;44:1143-1150.

 3. Hirche T, et al. Travelling with cystic fibrosis: Recommendations for patients and care team members. J Cyst Fibros 2010; 9: 385 ̶ 399.

מקורות מידע קשורים